WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA LOKALNEJ GRUPY DZIAŁANIA WARMIŃSKI ZAKĄTEK

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA LOKALNEJ GRUPY DZIAŁANIA WARMIŃSKI ZAKĄT...

Cittaslow: Gołdap

CITTASLOW
Tu żyje się wolniej, ale wcale nie gorzej. Zaglądamy do Gołdapi, jednego z miast sieci Cittaslow na Warmii i Mazurach.

Gołdap jest uzdrowiskiem – ale nietypowym. Leży nad jeziorem Gołdap, obok ogromnej Puszczy Rominckiej. Służy swoim unikalnym mikroklimatem nie tylko kuracjuszom, ale też miłośnikom sportów zimowych, którzy przyjeżdżają na stoki Pięknej Góryi trasy narciarstwa biegowego. Latem kusi sieć bezpiecznie poprowadzonych tras rowerowych. To wszystko sprawia, że do Gołdapi przyjeżdża się po zdrowie i aktywność. „Gołdap jest fajnym, przyjaznym miastem, które jest fajne nie tylko dla ludzi starszych, z racji sanatorium, ale również dla dzieci, młodzieży” - podkreśla Piotr Wasilewski, prezes Fundacji Rozwoju Regionu Gołdap.

Miasto ma też wiele do zaoferowania swoim mieszkańcom, których pomysły są realizowane ze środków Cittaslow. „Dzięki inwestycjom, które realizujemy i które w przyszłości będziemy realizowali, staramy się udogodnić w Gołdapi życie mieszkańcom. Większość, lwia część, jak nie wszystkie z tych inwestycji, które już zrealizowaliśmy, to są inwestycje, które powstały na wniosek mieszkańców” - zaznacza burmistrz Gołdapi Tomasz Luto.

Mieszkańcom służyć będzie remontowany właśnie Dom Kultury. Będzie tu nowa sala taneczna i miejsce na kameralne koncerty, studio nagrań z salą prób lokalnych zespołów oraz zmodernizowana sala widowiskowo-kinowa z nowymi fotelami, kotarami i wyposażenie wraz z systemem internetowej sprzedaży biletów. Koszt inwestycji to prawie 2,5 mln złotych.

Kolejny projekt to termomodernizacja Szkoły Podstawowej nr 3 i Ośrodka Pomocy Społecznej. Tu dodatkowo zaadaptowano budynek gospodarczy na potrzeby pracowni garncarskiej wraz z nowoczesnym piecem do wyrobu ceramiki. Projekty opiewają na kwotę 1,5 mln złotych.

Największa inwestycja ze środków Cittaslow to urządzenie nabrzeża jeziora Gołdap. Za ponad 4 mln złotych powstała plaża, pomosty, plac zabaw, boiska do siatkówki plażowej i koszykówki. Dużą atrakcją są przejażdżki solarnym katamaranem, ale zakupione zostały również rowery wodne, żaglówki i łodzie z napędem elektrycznym. Wszystko w trosce o środowisko naturalne, jezioro jest bowiem objęte strefą ciszy.

Idea Cittaslow narodziła się we Włoszech w 1998 roku. Dziś do sieci należy 240 miast w 30 krajach na całym świecie. W Polsce najwięcej, bo aż 20, znajduje się w województwie warmińsko-mazurskim.